A pepakura technika 3D-s papírmodellezés, amihez viszonylag kevés dologra lesz szükségünk: Egy nyomtatóra, egy ollóra és egy ragasztóra. Meg sok-sok türelemre.
Magyarországon meglepően kevés ember tudja mi is ez, pont ezért nincs túl sok magyar nyelvű oldal ami részletesen belemegy ennek az ismertetésébe.
Az első lépés letölteni egy ingyenes programot, mellyel megnyithatjuk a .pdo kiterjesztésű fájlokat.
Ezt innen tudjuk letölteni:
http://www.tamasoft.co.jp/pepakura-en/ (Pepakura Viewer)
A sablonok között pedig itt lehet böngészni:
http://www.tamasoft.co.jp/pepakura-en/gallery/list.php Ezek szintén ingyenesen letölthetőek. Ha pedig konkrét elképzelésünk van, mi magunk is megtervezhetjük egy következő programban (szintén a tamasofttól) ám ez már fizetős, szóval ha valaki próbálkozni szeretne, javaslom
Maga az elkészítési folyamat valahogy így néz ki:
- Megnyitod a sablont a viewerben. Itt látni fogod majd bal oldalt a 3D-s modellt, jobb oldalt pedig azt, amit majd nyomtatás után a kezedbe fogsz venni.
- Miután kinyomtattad a sablont, értelemszerűen kivágod a darabkákat. Sokan javasolják, hogy ne közönséges nyomtatópapírt használjunk, mert nagyon vékony. Egy műszaki rajzlappal például máris előrébb vagyunk, de túlzásba sem szabad vinni, mivel ha túl vastag a papír - esetleg karton, az megtörik a hajlításoknál és egyébként is kell némi rugalmasság ahhoz, hogy a papír szép ívbe hajoljon majd ott, ahol kell neki. Én nem variáltam meg így, azt használtam ami már eleve a nyomtatóban volt, és így is működött a dolog, csak óvatosabbnak kellett lennem a papír szakadékonysága miatt.
- Ezt követően összeragasztod a darabokat a jelöléseknél. Minden darab széle számozva van ott, ahol ragasztani kell és minden számnak van egy párja is. A Viewer program mellett érdemes dolgozni, mivel nagy segítség a forgatható, részekre bontható 3D-s nézete a modellnek, valamint a sablonon lévő darabkákra kattintva a program megmondja nekünk, hogy hova való az adott rész a kész modellen.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése