Mire lesz szükségem? (a narancssárgával írt lépések kihagyhatók!)
- Műgyanta (vagy ízlés szerint epoxy) [én 3000ért vettem egy kilót a ragasztótechnikaiban]
- Eldobható ecset [ebből több is, nagy méretűek. Darabja pár száz forint]
- Műanyagpoharak
- Festék [Legjobb a kannás avagy 'graffiti-festékszóró', ez 1000 forint körül van/szín]
- Gumikesztyű
- Respirátor [A műgyanta mérgező!]
- Smirgli
- Üvegszálpaplan
- Autógitt
Hogyan kezdjek neki?
A kész papírmodellel csak jól szellőző helyen lehet tovább dolgozni! Garázsban nyitott ajtó mellett, műhelyben, udvaron, ha jó idő van. Ez fontos, mivel a műgyantának erős szaga van és igencsak mérgező. Ezért fontos a gumikesztyű és a respirátor. A pormaszk nem feltétlenül alkalmas erre, és bár egy komolyabb, vegyszerektől is védő félmaszk már drágább, nem éri meg kockáztatni az egészségünket! Ezt akármelyik munkavédelmi szaküzletben megvehetjük.
Ha biztosítottuk a megfelelő körülményeket és megvan a munkaterületünk is, vegyük elő a műanyagpoharakat. A műgyanta előbb-utóbb kimarja a műanyag alját, érdemes alufóliával kibélelni belülről. A műgyanta két komponensből áll: A és B, azaz gyanta és térhálósító. Az üzletben érdemes rákérdezni a keverési arányokra, ez általában 2-3% a B komponensből. Ha a szükségesnél kevesebbet rakunk a gyantába akkor ragacsos lesz, ha többet, pedig szétrepedezik. Miután összeöntöttük a két komponenst a pohárkánkban keverjük azt alaposan össze feláldozni kívánt ecsetünkkel. Ha ez meg van, mehet a munka. Kenjük le kívül-belül a modellt, először finoman, óvatosan, ne áztassuk el a papírt annyira, hogy elhajoljon vagy elszakadjon, de fontos, hogy a gyanta beleigya magát. Ezt látni fogjuk - a papír átlátszó lesz, és ez még jobban kijön majd, ha megszáradt az első réteg gyanta. A modellen lévő réteggel egyszerre a pohárkánkban lévő is be fog száradni, szóval ismételjük meg a keverést egy új adaggal, mielőtt nekilátunk a második rétegnek. Általában a száradási idő egy-két óra, de erre is kérdezzünk rá ott, ahol vettük a gyantát.
Itt kétfelé szakad a folyamat. Ha több rétegben vittük fel a gyantát, ahogy én tettem (3-4 réteg, érzi az ember mikor elégedett a modell szilárdságával) akkor a következő lépéseket (a csiszolásig) hagyja ki!
Eztán jön az üvegszálpaplan a képbe. Ezt azoknak ajánlom, akik maszkot csinálnak és fontosnak tartják, hogy az nagyon kemény és strapabíró legyen, egyébként elhagyható lépés. Daraboljuk fel kényelmes, kb 5 centis kockákra, és készítsük ki magunk mellé.
Vigyünk fel a maszk belsejére egy következő réteget a műgyantából, majd tapétázzuk ki az egészet az üvegszál-kockákkal! Nyomogassuk bele a már felvitt rétegbe óvatosan olyan ecsettel, amire ismét vettünk fel a gyantából. Én nem javaslom, hogy a maszk külsejét is bevonjuk ilyen módon, mert az üvegszálas felület alig-alig csiszolható, meg amúgy is fölösleges.
Következő opcionális lépés az autógitt. Míg külhonban minden háztartási üzletben hozzá lehet jutni, itthon nehezebb dolgunk van. /Az ára több ezer körül mozog, az üvegszál ellenben olcsó szokott lenni/ Az autógittet egyébként (angolul brono vagy body filler) én tudom javasolni, szépen kitölti a gyantán keletkezett egyenetlenségeket és ad egy egészséges súlyt a maszknak, azon kívül, hogy jól rá lehet dolgozni. Az autógittet egyébként valamilyen lappal érdemes használni (műanyaglappal például vagy valami keményebbel, ami nem annyira hajlik), annak az egyik élére felvenni majd belesimogatni úgymond a modell felületébe. Ha kellő nyomást gyakorlunk miközben kenjük, a gitt kitölti majd a fölösleges gödröcskéket, és így haladva egy arányos felületet kapunk.
Következő lépés a csiszolás. Ha gittet használtunk, könnyű dolgunk lesz. Az jól csiszolható, és ha végeztünk, tükörsima felületet kapunk. Ezzel szemben ha csak a rétegelt műgyantát csiszoljuk le várhatóan kevésbé lesz egyenletes a felületünk. A gyanta száradás közben itt-ott megcsomósodhat vagy elfolyhat.
Ha ezzel is kész vagyunk nekikezdhetünk a festésnek. Kézzel is csinálhatjuk természetesen, akrillal például. Jobb eredmény érdekében ajánlom a festékszóró kannát, azzal rövid idő alatt hibátlanra tudjuk festeni a felületet, és gyorsan szárad! Az én maszkomat egyszínű feketével fújtam le, majd később ecsettel és fémhatású makettfestékkel hozzáadtam a részleteket, hogy élethűbb legyen.
Minden ami hátra maradt: hozzáadni amit hozzá akarunk. Én egy vastag, fekete gumiszalag mellett döntöttem mint pánt. Fúrtam egy-egy lyukat a maszk két oldalába, átütöttem a gumiszalag végeit és egy picike csavarral és anyával rögzítettem. A szellőző-nyílást a maszkon belülről fekete harisnyaanyaggal oldottam meg amit tömítőragasztóval rögzítettem körbe kifeszítve (de szinte bármilyen ragasztó jó, javaslom a felületet felkarcolni előtte, hogy jobban fogjon a ragasztó) és kész is.
Íme az elkészült maszk: (Mortal Kombat - Noob Saibot)